ul. Smutna 21, 91-729 Łódź
42 675 02 80
kzeirsw@sw.gov.pl

Nasze potępienie

Nasze potępienie

W 2014 roku zaczęła się w Europie kolejna wojna – zostało zaatakowane, pokojowe, niezależne i samodzielne państwo. Tym krajem jest Ukraina, leżąca za naszą wschodnią granicą, której Rosja tak po prostu zaanektowała Krym.

Cywilizowana Europa i świat przeszli jednak nad tym faktem do porządku dziennego.

Nagle 24 lutego rano Europa cofnęła się pamięcią do 1939 roku. Niczym nieuzasadniona zbrojna napaść Federacji Rosyjskiej na Ukrainę stała się faktem, którego brzemienne skutki odczujemy wszyscy na naszym kontynencie.

Akt ten wymaga jednoznacznego i bezwzględnego potępienia, potępienia z całą mocą i w każdym wymiarze.

Ta bezprecedensowa – w cywilizowanym świecie – zbrojna i totalna agresja jednego państwa wobec drugiego zdaje się być czymś niepojętym i nie mającym precedensu w historii Europy po 1945 roku. Barbarzyńskie ataki rosyjskiej armii na ukraińskie miasta i wioski, terror wobec cywilnej ludności, exodus setek tysięcy kobiet i dzieci, uciekających ze swojego kraju przed okropieństwami wojny, przywołuje z pamięci wizje II wojny światowej.

Humanitarna tragedia Ukrainy i jej mieszkańców porusza nas wszystkich – nie możemy być i nie jesteśmy wobec niej obojętni. Jeszcze raz z całą mocą wyrażamy absolutne potępienie Federacji Rosyjskiej, która dokonała agresji na swojego sąsiada. Nie ma usprawiedliwienia dla rozpętanego Armagedonu !

„Człowiek jest wart tyle, ile uczyni dla innych”.

Koła terenowe, indywidualni członkowie naszego Związku – także niezrzeszeni emeryci Służby Więziennej – włączyli się już aktywnie, bądź włączają w różne formy pomocy dla setek tysięcy uchodźców, którzy szukają u nas pomocy i bezpieczeństwa przed okropnościami wojny. Możemy robić i róbmy jeszcze więcej, by im pomóc. Wymaga tego nasze człowieczeństwo, nasza przynależność do cywilizowanego świata i idee chrześcijańskiej miłości do drugiego człowieka.

Ukraino !

Jesteśmy z Tobą ! Jesteśmy z Wami w obliczu olbrzymiej tragedii, której doświadczacie !

W imieniu wszystkich członków KZEiR SW

Przewodniczący ppłk w st. spocz. Janusz Kwiecień